Eastman AC330E-12 Jumbo Natural
Includes Hard Shell Case
In Stock
Brand New
Serial Number: M2520991
Weight: 6lbs 1oz
Location: Mandeville
Specifications
General
Model
AC330E-12 Jumbo
Special Release
No
String Type
Steel
Number of Strings
12
Handed
Right Handed
Body
Body Type
Acoustic
Body Shape
AC330E Jumbo
Top Material
Spruce
Body Material
Mahogany
Body Bracing
Scalloped X-bracing
Binding
Black/White Plastic
Body Finish
Gloss Urethane
Color
Natural
Saddle Material
Bone
Bridge Material
Ebony
Neck
Neck Material
Mahogany
Neck Shape
Traditional Even C
Neck Joint
Set Neck
Radius
12"
Fingerboard Material
Ebony
Fingerboard Inlay
Dot
Number of Frets
20
Scale Length
25.4"
Nut Width
1.875"